איך לקבל הלוואה לעסק

אחד האתגרים הגדולים ביותר בתחום הלוואות לעסקים הוא הקושי אשר מציבים הבנקים והגופים החוץ בנקאיים במתן הלוואה. ניתן לראות כי במקרים רבים, עסקים קטנים מקבלים רק חלק מהסכום אותו ביקשו, מה שעלול ליצור מחנק תזרימי בעתיד. אז למעשה עולה השאלה איך לקבל הלוואה לעסק?

הלוואה לעסק: לעסקים ותיקים וחדשים כאחד

בין אם מדובר על עסק אשר עושה את צעדיו הראשונים, ובין אם מדובר על עסק ותיק, אשר נמצא בתהליכי צמיחה, אי קבלת הלוואה לעסק בסכום הנדרש, יכול להוביל לפגיעה משמעותית בפעילות העסק. החדשות הטובות הן כי באמצעות שיעורי בית, וכמה פעולות פשוטות, ניתן לשפר את הסיכוי לקבלת הלוואה לעסק.

איך לקבל הלוואה לעסק? 5 דרכים חשובות

  1. הכנת תוכנית עסקית מפורטת, מקצועית ועדכנית: אין ספק כי מדובר על אחת מהדרכים החשובות ביותר אשר יכולות להשפיע באופן ישיר על קבלת ההלוואה, ואף מעלה באופן ניכר את הסיכוי לקבלת הלוואה. בהתאם לכך, מומלץ להשקיע משאבים רבים בבניית התכנית, ובמידת הצורך להתייעץ עם יועץ פיננסי אשר מתמחה בתחום. ברגע שיש ברשותכם תוכנית עסקית ברורה, אשר מפרטת באופן מלא את אופי העסק, את הפעילות שלו, את המצב הפיננסי הנוכחי והעתידי, תוכלו להעלות את הסיכוי לגייס את הסכום הדרוש לכם. באמצעות תוכנית זו, יכול למעשה הבנק יכול בטוח יותר כי תוכלו לעמוד בתנאי ההלוואה ובהחזר החודשי.
  2. הצגה של הכנסות עתידיות: עסקים קטנים בפרט מתקשים לקבל הלוואה באופן כללי, ובעיקר בסכום המבוקש, זאת בעקבות העובדה כי הבנק מטיל ספק ביכולת שלהם להחזיר את הסכום ולעמוד בתנאי ההלוואה. בעקבות כך, הבנק נוטה לאשר רק חלק מהסכום, זאת בהתאם ליכולת ההחזר שהוא מוצא לנכון כי העסק יצליח לעמוד בה. לדוגמא, אם עסק מבקשה הלוואה לעסק על סך של 500 אלף ש״ח, בפריסה של חמש שנים (החזר חודשי של 10,000 שקלים) , אך לפי הבדיקה של הבנק, הוא יכול לעמוד בהחזר תשלום חודשי של עד 6 אלף ש״ח בלבד, אז הוא יאשר רק חלק מהסכום, בהתאם ליכולת ההחזר (300 אלף ש״ח). לכן, הצגת אסמכתא להכנסה עתידית בטוחה ויציבה כגון הזמנות עתידיות, חוזה עבודה מול לקוח וכדומה, יכולים להגדיל את הסיכוי לקבל את הסכום הנדרש.
  3. הצעת בטחונות לשעבוד: אחת הסיבות לקושי בגיוס אשראי ומתן הלוואה לעסק היא כי הבנקים חוששים להעניק הלוואה גדולה מתוך סיכון כי העסק לא יוכל להחזיר את ההלוואה. הצעה של בטחונות כגון פיקדון כספי, נכס נדל״ן וכדומה, יכולה בהחלט לשפר את הסיכוי לקבלת הלוואה לעסק, בסכום גבוה.  בנוסף, הבנק יכול לשפר את התנאים והריבית עקב ירידת הסיכון במתן ההלוואה.
  4. פנייה לקרן בעקבות המדינה: במידה ואין לכם מספיק בטחונות, על מנת לקבל את מלוא סכום ההלוואה, קיים הפתרון של בקשה להלוואה בערבות המדינה. מדובר על הלוואה נוחה במיוחד, עם ריבית נוחה ותנאים אטרקטיבים.